P51-300-G-T-P-20MA-000-000
Manufacturer
SSI Technologies, Inc.
VIGOR # :
Description
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B 4-20MA
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
P51-300-G-T-P-20MA-000-000 PDF
Type Description
Series:MediaSensor™
Package:Box
Part Status:Active
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Vented Gauge
Operating Pressure:300PSI (2068.43kPa)
Output Type:Analog Current
Output:4 mA ~ 20 mA
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:8V ~ 30V
Port Size:Female - 7/16" (11.11mm) UNF
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:Packard, 3 Pin
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C