P51-50-G-S-I12-20MA-000-000
Description
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 4-20MA
DataSheet
P51-50-G-S-I12-20MA-000-000 PDF
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Vented Gauge
Operating Pressure:50PSI (344.74kPa)
Output Type:Analog Current
Output:4 mA ~ 20 mA
Accuracy:±1%
Voltage - Supply:8V ~ 30V
Port Size:Female - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:Cable 1'
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C