19C015PV3K
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
VIGOR # :
Description
PRESSURE-STAINLESS-19MM HIGH PRE
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
19C015PV3K PDF
Type Description
Series:19 mm
Package:Bulk
Part Status:Active
Applications:-
Pressure Type:Vacuum
Operating Pressure:-15PSI (-103.42kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:0 mV ~ 100 mV (10V)
Accuracy:±0.25%
Voltage - Supply:15V
Port Size:-
Port Style:No Port
Features:Temperature Compensated
Termination Style:Flex Cable
Maximum Pressure:-45PSI (-310.26kPa)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C