
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MLH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Applications: | Industrial Automation |
| Pressure Type: | Sealed Gauge |
| Operating Pressure: | 250PSI (1723.69kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Accuracy: | ±0.25% |
| Voltage - Supply: | 5V ~ 6V |
| Port Size: | Male - 1/8" (3.18mm) NPT |
| Port Style: | Threaded |
| Features: | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Termination Style: | Packard Metripak 150 |
| Maximum Pressure: | 750PSI (5171.07kPa) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Package / Case: | Cylinder, Metal |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 25 |
Current price of MLH250PSB06A is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
SENSOR 50PSIS 1/8 NPT 5V 36"
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT 5V 12"
P51-15-A-UC-I12-4.5OVP-000-000
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
XTAL OSC VCXO 345.6000MHZ HCSL
MEMS OSC XO 40.5000MHZ H/LV-CMOS
SENSOR SEALED GAUGE 0-250 PSI