P51-50-A-H-P-20MA-000-000
Description
SENSOR 50PSI M12-1.5 6G 20MA
DataSheet
P51-50-A-H-P-20MA-000-000 PDF
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Absolute
Operating Pressure:50PSI (344.74kPa)
Output Type:Analog Current
Output:4 mA ~ 20 mA
Accuracy:±1%
Voltage - Supply:8V ~ 30V
Port Size:Male - M12 x 1.5
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:Packard, 3 Pin
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C