P51-500-A-G-MD-20MA-000-000
Manufacturer
SSI Technologies, Inc.
VIGOR # :
Description
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT 4-20MA
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
P51-500-A-G-MD-20MA-000-000 PDF
Type Description
Series:MediaSensor™
Package:Box
Part Status:Active
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Absolute
Operating Pressure:500PSI (3447.38kPa)
Output Type:Analog Current
Output:4 mA ~ 20 mA
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:8V ~ 30V
Port Size:Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:MD, 4 Pin
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C