P61-500-A-A-I18-20MA-C
Manufacturer
SSI Technologies, Inc.
VIGOR # :
Description
SENSOR 500PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
P61-500-A-A-I18-20MA-C PDF
Type Description
Series:MediaSensor™
Package:Box
Part Status:Active
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Absolute
Operating Pressure:500PSI (3447.38kPa)
Output Type:Analog Current
Output:4 mA ~ 20 mA
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:8V ~ 30V
Port Size:Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style:Threaded
Features:-
Termination Style:18" Integral Harness
Maximum Pressure:1500PSI (10342.14kPa)
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C