
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MediaSensor™ |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Applications: | Industrial Automation |
| Pressure Type: | Sealed Gauge |
| Operating Pressure: | 500PSI (3447.38kPa) |
| Output Type: | Analog Current |
| Output: | 4 mA ~ 20 mA |
| Accuracy: | ±0.5% |
| Voltage - Supply: | 8V ~ 30V |
| Port Size: | Male - 1/4" (6.35mm) NPT |
| Port Style: | Threaded |
| Features: | - |
| Termination Style: | 12" Integral Harness |
| Maximum Pressure: | 1500PSI (10342.14kPa) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Package / Case: | Cylinder |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 |
Current price of P61-500-S-A-I12-20MA-A is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
SWITCH, PRESSURE - BRAKE
SENSOR 750PSIS 1/4 NPT 4-20 MA
SENSOR 15PSI 1/8-27 NPT 1-5V
XTAL OSC XO 98.3040MHZ LVPECL
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT W/TEMP
MSF4800B-14-0440-20-0800-10X-10R
SAFETY LIGHT CURTAIN