P51-50-G-AF-D-4.5OVP-000-000
Description
SENSOR 50PSI 9/16-18UNF .5-4.5V
DataSheet
P51-50-G-AF-D-4.5OVP-000-000 PDF
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Vented Gauge
Operating Pressure:50PSI (344.74kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy:±1%
Voltage - Supply:5V
Port Size:Male - 9/16" (14.29mm) UNF
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:Deutsch, 3 Pin
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C