P51-50-G-L-I12-4.5OVP-000-000
Description
SENSOR 50PSI M10-1.25 6H .5-4.5V
DataSheet
P51-50-G-L-I12-4.5OVP-000-000 PDF
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Vented Gauge
Operating Pressure:50PSI (344.74kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy:±1%
Voltage - Supply:5V
Port Size:Female - M10 x 1.25
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:Cable 1'
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C