19C003PG4K
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
VIGOR # :
Description
PRESSURE-JZ STAINLESS
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
19C003PG4K PDF
Type Description
Series:19 mm
Package:Bulk
Part Status:Active
Applications:Board Mount
Pressure Type:Vented Gauge
Operating Pressure:3PSI (20.68kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:0 mV ~ 50 mV (10V)
Accuracy:±0.25%
Voltage - Supply:15V
Port Size:Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Port Style:Threaded
Features:Temperature Compensated
Termination Style:Flex Cable
Maximum Pressure:45PSI (310.26kPa)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C