P51-1500-S-AF-M12-4.5OVP-000-000
Description
SENSOR 1500PSI 9/16-18 UNF 4.5V
DataSheet
P51-1500-S-AF-M12-4.5OVP-000-000 PDF
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Sealed Gauge
Operating Pressure:1500PSI (10342.14kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:5V
Port Size:Male - 9/16" (14.29mm) UNF
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:M12, 4 Pin
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C