
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 5000 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Applications: | - |
| Pressure Type: | Switch |
| Operating Pressure: | 1.1PSI ~ 3PSI (7.58kPa ~ 20.68kPa) |
| Output Type: | SPST-NO |
| Output: | - |
| Accuracy: | - |
| Voltage - Supply: | - |
| Port Size: | Male - 1/8" (3.18mm) NPT |
| Port Style: | Threaded |
| Features: | - |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Maximum Pressure: | 500PSI (3447.38kPa) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 121°C |
| Package / Case: | Cylinder, Threaded |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 76056-00000015-05 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
PPT2 MV 5V 1FS -55TO110 2PSID
P51-100-S-G-I36-4.5OVP-000-000
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
SENSOR 15PSI M12-1.5 6G .5-4.5V
XTAL OSC XO 300.0000MHZ LVDS
XTAL OSC VCXO 364.8000MHZ LVDS
RES MF 0.6W 1% AXIAL
PRESSURE SWITCHES-TRANS PRESSURE