13C3000PS1K
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
VIGOR # :
Description
PRESSURE-JZ STAINLESS
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
13C3000PS1K PDF
Type Description
Series:13 mm
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Applications:-
Pressure Type:Sealed Gauge
Operating Pressure:3000PSI (20684.27kPa)
Output Type:Wheatstone Bridge
Output:98 mV ~ 102 mV
Accuracy:±0.25%
Voltage - Supply:15V
Port Size:-
Port Style:No Port
Features:Temperature Compensated
Termination Style:Flex Cable
Maximum Pressure:9000PSI (62052.82kPa)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C