
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Applications: | Industrial Automation |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 72.52PSI (500kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 4 mA ~ 20 mA |
| Accuracy: | ±1% |
| Voltage - Supply: | 12V ~ 24V |
| Port Size: | Male - 1/4" (6.35mm) NPT |
| Port Style: | Threaded |
| Features: | - |
| Termination Style: | Cable |
| Maximum Pressure: | 142.14PSI (980kPa) |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 60°C |
| Package / Case: | Cylinder, Threaded |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of E8AA-M05 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
PPT2 MV 5V 1FS -55TO110 500PSID
ME PRESSURE SWITCH
TRANSDUCER PREC PRESSURE
SENSR PRESSUR 0-500KPA .004-.02A