
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 240PC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Applications: | - |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 100PSI (689.48kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 1 V ~ 6 V |
| Accuracy: | ±0.5% |
| Voltage - Supply: | 7V ~ 16V |
| Port Size: | Male - 1/8" (3.18mm) NPT |
| Port Style: | Threaded |
| Features: | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Maximum Pressure: | 200PSI (1378.95kPa) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | Module |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 242PC100G16 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
PPT2 MV 2V 1FS -55TO110 20PSID
PRESSURE TRANSDUCER
PPT2 MV 5V 1FS -55TO110 100PSIG
RES 6.8K OHM 10W 2% AXIAL
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE
CB 14C 14#16 PIN RECP BOX
PRESSURE SENSOR