
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MLH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Applications: | Industrial Automation |
| Pressure Type: | Sealed Gauge |
| Operating Pressure: | 580.15PSI (4000kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Accuracy: | ±0.25% |
| Voltage - Supply: | 7V ~ 30V |
| Port Size: | Male - 1/4" (6.35mm) BSPT |
| Port Style: | Threaded |
| Features: | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Termination Style: | - |
| Maximum Pressure: | 1160.3PSI (8000kPa) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Package / Case: | Cylinder, Metal |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of MLH040BSG13E is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
SENSOR 100PSIS 1.2 UNF 5V 12"
PRESSURE TRANSDUCER
TRANSDUCER PREC PRESSURE
RES ARRAY 5 RES 510 OHM 10SIP
SWITCHING REG, CURRENT-MODE, 2.4
DC DC CONVERTER 3.3V 132W
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF