P51-500-S-N-I36-4.5V
Description
SENSOR 500PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
DataSheet
P51-500-S-N-I36-4.5V PDF
Package:Box
Part Status:Obsolete
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Sealed Gauge
Operating Pressure:500PSI (3447.38kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:5V
Port Size:-
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:Cable 3'
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C