PPT0300AWN5VA
Description
PRESSURE TRANSDUCER
DataSheet
PPT0300AWN5VA PDF
Type Description
Series:-
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Absolute
Operating Pressure:300PSI (2068.43kPa)
Output Type:Analog, RS-485
Output:0 V ~ 5 V
Accuracy:±0.05%
Voltage - Supply:5.5V ~ 30V
Port Size:Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port Style:Barbed
Features:-
Termination Style:Connector
Maximum Pressure:600PSI (4136.85kPa)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C