
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PPT2 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Applications: | Industrial Automation |
| Pressure Type: | Differential |
| Operating Pressure: | ±1PSI (±6.89kPa) |
| Output Type: | Analog, RS-232 |
| Output: | 0 V ~ 5 V |
| Accuracy: | ±0.075% |
| Voltage - Supply: | 6V ~ 34V |
| Port Size: | Female - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 1/8" (3.18mm) Swagelok™ |
| Port Style: | Threaded |
| Features: | - |
| Termination Style: | Connector |
| Maximum Pressure: | 600PSI (4136.85kPa) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 110°C |
| Package / Case: | Module Cube |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PPT2-0001DKG2VE is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
PRESS SENSOR DA 15PSI DIFF 16SOI
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER
PRESSURE TRANSDUCER
XTAL OSC XO 53.1250MHZ LVDS
XTAL OSC XO 122.8800MHZ LVDS
POWER SUPPLY PROGRAMED DC 1.5 KW
PPT2 MV 2V 1FS -55TO110 1PSID