
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 40PC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Applications: | Board Mount |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 150PSI (1034.21kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Accuracy: | ±2.5% |
| Voltage - Supply: | 4.75V ~ 5.25V |
| Port Size: | Male - 0.18" (4.57mm) Tube |
| Port Style: | Barbless |
| Features: | Amplified Output |
| Termination Style: | PC Pin |
| Maximum Pressure: | 300PSI (2068.43kPa) |
| Operating Temperature: | -45°C ~ 125°C |
| Package / Case: | 6-DIP Module |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 40PC150G3A is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
PPT2 MV 5V 1FS -55TO110 300PSIG
TRANSDUCER PREC PRESSURE
SENSOR SEALED GAUGE 0-200 PSI
XTAL OSC VCXO 204.8000MHZ HCSL
MOSFET N/P-CH 40V 6.8A 8SOIC
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
SENSOR GAUGE 0-150 PSI