
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TruStability® SSC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Applications: | Board Mount |
| Pressure Type: | Gauge |
| Operating Pressure: | 100PSI (689.48kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | - |
| Accuracy: | ±0.25% |
| Voltage - Supply: | 4.75V ~ 5.25V |
| Port Size: | Male - 0.08" (1.93mm) Tube |
| Port Style: | Barbed |
| Features: | Temperature Compensated |
| Termination Style: | PC Pin |
| Maximum Pressure: | 250PSI (1723.69kPa) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | 8-DIP (0.524", 13.30mm), Side Port |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of SSCDRNN100PGAA5 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
PRESSURE TRANSDUCER
PPT2 MV 2V 1FS -55TO110 300PSIG
PPT2 MV 2V 1FS -55TO110 50PSIG
4" PRE-CRIMP A2102 BROWN
337 SERIES (.156" (3.96MM) CONTA
IEC DISTRIBUTION UNIT
TRUSTABILITY PRESSURE SENSOR