
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Obsolete |
| Applications: | Industrial Automation |
| Pressure Type: | - |
| Operating Pressure: | 23.21PSI (160kPa) |
| Output Type: | - |
| Output: | 4 mA ~ 20 mA |
| Accuracy: | ±0.3% |
| Voltage - Supply: | 8V ~ 33V |
| Port Size: | Male - 1/4" (6.35mm) BSP |
| Port Style: | Threaded |
| Features: | - |
| Termination Style: | M12 |
| Maximum Pressure: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C |
| Package / Case: | Cylinder |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PT00002R is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
PRESSURE SENSOR
TRANSDUCER PREC PRESSURE
SENSOR 75PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
XTAL OSC VCXO 307.695484MHZ
RES MF 1/4W 0.5% AXIAL
TAPE MASKING NAT 3/4"X 5" 500/RL
2 WIRE RELATIVE BAR 0-1.6 PSI