P51-1000-S-N-P-20MA
Description
SENSOR 1000PSIS 1.2 UNF 4-20MA
DataSheet
P51-1000-S-N-P-20MA PDF
Package:Box
Part Status:Obsolete
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Sealed Gauge
Operating Pressure:1000PSI (6894.76kPa)
Output Type:Analog Current
Output:4 mA ~ 20 mA
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:8V ~ 30V
Port Size:-
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:Packard, 3 Pin
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C