P51-500-A-N-I12-4.5OV
Description
SENSOR 500PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
DataSheet
P51-500-A-N-I12-4.5OV PDF
Package:Box
Part Status:Obsolete
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Absolute
Operating Pressure:500PSI (3447.38kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:5V
Port Size:-
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:Cable 1'
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C