
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MediaSensor™ |
| Package: | Box |
| Part Status: | Obsolete |
| Applications: | Industrial Automation |
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 750PSI (5171.07kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 1 V ~ 5 V |
| Accuracy: | ±0.5% |
| Voltage - Supply: | 8V ~ 30V |
| Port Size: | - |
| Port Style: | Threaded |
| Features: | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Termination Style: | Deutsch, 3 Pin |
| Maximum Pressure: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Package / Case: | Cylinder |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of P51-750-A-N-D-5V is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TRANSDUCER PREC PRESSURE
SENSOR PRESSURE
SENSOR GAUGE 0-100 PSI
LABEL, 0.75 IN W X 30 FT L
CONN HDR 120POS SMD GOLD
SENSOR 750PSI 1.2-20 UNF-2A 1-5V
PRESSURE SWITCHES-TRANS PRESSURE