
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PX2 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Applications: | Industrial Automation |
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 87.02PSI (600kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0 V ~ 5 V |
| Accuracy: | ±0.25% |
| Voltage - Supply: | 4.75V ~ 5.25V |
| Port Size: | Female - 1/8" (3.18mm) NPT |
| Port Style: | - |
| Features: | Temperature Compensated |
| Termination Style: | Connector |
| Maximum Pressure: | 449.62PSI (3100kPa) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Package / Case: | Cylinder |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PX2AN2XX006BAAAX is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
PRESSURE TRANSDUCER
PPT2 MV 2V 1FS -55TO110 500PSIG
TRANSDUCER PREC PRESSURE
12" PRE-CRIMP A2015Y YELLOW
CONN EDGE DUAL FMALE 72POS 0.100
ERL-05-500 39 2% T-1 EB E3
PRESSURE TRANSDUCER 87 PSI