P51-200-S-N-P-4.5V
Description
SENSOR 200PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
DataSheet
P51-200-S-N-P-4.5V PDF
Package:Box
Part Status:Obsolete
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Sealed Gauge
Operating Pressure:200PSI (1378.95kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:5V
Port Size:-
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:Packard, 3 Pin
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C