
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PX2 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Applications: | Industrial Automation |
| Pressure Type: | Sealed Gauge |
| Operating Pressure: | 150PSI (1034.21kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.25 V ~ 10.25 V |
| Accuracy: | ±0.25% |
| Voltage - Supply: | 13V ~ 30V |
| Port Size: | Male - 1/8" (3.18mm) NPT |
| Port Style: | Threaded |
| Features: | Temperature Compensated |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Maximum Pressure: | 450PSI (3102.64kPa) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Package / Case: | Cylinder |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PX2FN2XX150PSBDX is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
SCC DIFF GAUGE 0 PSID TO 15 PSID
PRESSURE TRANSDUCER
SENSOR 15PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
5" JUMPER 3075 OR001 ORANGE
LABEL, 1.9 IN H X 3 IN W
CONN EDGE DUAL FMALE 88POS 0.125
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER