PX2CN1XX200PSCHX
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
VIGOR # :
Description
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
PX2CN1XX200PSCHX PDF
Type Description
Series:PX2
Package:Bulk
Part Status:Active
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Sealed Gauge
Operating Pressure:200PSI (1378.95kPa)
Output Type:Analog Current
Output:4 mA ~ 20 mA
Accuracy:±0.25%
Voltage - Supply:8V ~ 30V
Port Size:Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style:Threaded
Features:Temperature Compensated
Termination Style:Connector
Maximum Pressure:750PSI (5171.07kPa)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C