P51-15-S-N-I12-4.5OV
Description
SENSOR 15PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
DataSheet
P51-15-S-N-I12-4.5OV PDF
Package:Box
Part Status:Obsolete
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Sealed Gauge
Operating Pressure:15PSI (103.42kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy:±1%
Voltage - Supply:5V
Port Size:-
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:Cable 1'
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C