
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | E2A |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Sensor Type: | Inductive |
| Sensing Distance: | 0.315" (8mm) |
| Output Type: | NPN-NO, 3-Wire |
| Response Frequency: | 800Hz |
| Shielding: | Unshielded |
| Material - Body: | Nickel-Plated Brass |
| Voltage - Supply: | 10V ~ 32V |
| Termination Style: | Connector |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Ingress Protection: | IP67, IP69K |
| Indicator: | LED |
| Package / Case: | Cylinder, Threaded - M12 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 |
Current price of E2A-M12KN08-M1-C1 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
SENSOR PROX INDUCT 1.2MM CYLIND
SENSOR PROX INDUCTIVE 9.6MM CYL
SENSOR PROX ULTRASONC 300MM RECT
NMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY 12
SENSOR PROX INDUCTIVE 8MM CYLIND
SENSOR INCLINOMETER 15DEG MODULE
PRESSURE-JZ STAINLESS