IME30-20NPOZW2S
Manufacturer
SICK
VIGOR # :
Description
SENSOR PROX IND 20MM CYL 2M CBL
Catalog
Proximity Sensors
DataSheet
IME30-20NPOZW2S PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Sensor Type:Inductive
Sensing Distance:0.787" (20mm)
Output Type:PNP-NC, 3-Wire
Response Frequency:500Hz
Shielding:Shielded
Material - Body:Plastic
Voltage - Supply:10V ~ 30V
Termination Style:Cable Leads
Operating Temperature:-25°C ~ 75°C (TA)
Ingress Protection:IP67
Indicator:LED
Package / Case:Cylinder, Threaded - M30
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SENSOR PROX INDUCTIVE CYLINDER
E2E-X8MC312-M1
E2E-X8MC312-M1
SENSOR INDUCT 8MM NPN M12 NO/NC
E2E-X1R5B1D8-M1
E2E-X1R5B1D8-M1
SENSOR INDUCT 1.5MM PNP M8 NO
IME30-20NPOZW2S
IME30-20NPOZW2S