E2E-X10B3D30-M1TJR 0.3M
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
SENSOR INDUCT 10MM PNP M30 NO/NC
Catalog
Proximity Sensors
DataSheet
E2E-X10B3D30-M1TJR 0.3M PDF
Type Description
Series:E2E NEXT
Package:Box
Part Status:Active
Sensor Type:Inductive
Sensing Distance:0.394" (10mm)
Output Type:PNP-NC/NO, 3-Wire
Response Frequency:400Hz
Shielding:Shielded
Material - Body:Nickel-Plated Brass
Voltage - Supply:10V ~ 30V
Termination Style:Cable with Connector
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C
Ingress Protection:IP67, IP69K
Indicator:LED
Package / Case:Cylinder, Threaded - M30
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SRF SENSOR SER CONNECT WO DCD SR
E2E-X12C218-M1TJR 0.3M
E2E-X12C218-M1TJR 0.3M
SENSOR INDUCT 12MM NPN M18 NC
E2E-X40MC2L30-R 2M
E2E-X40MC2L30-R 2M
SENSOR INDUCT 40MM NPN M30 NC
345 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA
395 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA
833 HIGH TEMP' SERIES (.156" (3.
E2E-X10B3D30-M1TJR 0.3M
E2E-X10B3D30-M1TJR 0.3M