RASWLF.020 2OZ
Manufacturer
Chip Quik, Inc.
VIGOR # :
Description
LF SOLDER WIRE 96.5/3/0.5 TIN/SI
Catalog
Solder
DataSheet
RASWLF.020 2OZ PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wire Solder
Composition:Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5)
Diameter:0.020" (0.51mm)
Melting Point:422 ~ 428°F (217 ~ 220°C)
Flux Type:Rosin Activated (RA)
Wire Gauge:24 AWG, 25 SWG