KO117A125
Manufacturer
E-Switch
VIGOR # :
Description
SWITCH KEY 2POS SPST 4A 125V 4PC
Catalog
Keylock Switches
DataSheet
KO117A125 PDF
Type Description
Series:KO
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:SPST
Number of Positions:2
Switch Function:Off-On
Contact Timing:Not Specified
Current Rating (Amps):4A (AC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:-
Actuator Type:Flat Key
Key Removable Positions:All
Angle of Throw:90°
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish:Silver
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Solder Lug
Panel Cutout Dimensions:Circular - 19.00mm Dia