MITI-3V1-6-10
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
SWITCH REED SPST-NO 250MA 170V
Catalog
Magnetic, Reed Switches
DataSheet
MITI-3V1-6-10 PDF
Type Description
Series:MITI-3V1
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Glass Body
Circuit:SPST-NO
Operate Range:6 ~ 10AT
Release Range:-
Current - Switching:250mA (DC)
Voltage - Switching AC:-
Voltage - Switching DC:170 V
Power - Rated:10W
Operate Time:0.45 ms
Release Time:0.2 ms
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:Axial
Length - Overall:1.811" (46.00mm)
Size - Body:0.071" Dia x 0.276" L (1.80mm x 7.00mm)
Height Above Board:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Capacitance:0.3 pF
Current - Carry:500mA (DC)