AML24EBA2AA01
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
VIGOR # :
Description
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V
Catalog
Rocker Switches
DataSheet
AML24EBA2AA01 PDF
Type Description
Series:AML24
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Circuit:SPDT
Switch Function:On-On
Current Rating (Amps):3A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:24 V
Actuator Type:Actuator Arm, Cap Required
Color - Actuator/Cap:-
Actuator Marking:Varies by Cap
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:-
Features:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 28.98mm x 19.05mm