JWM11BC1A-A
Manufacturer
NKK Switches
VIGOR # :
Description
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V
Catalog
Rocker Switches
DataSheet
JWM11BC1A-A PDF
Type Description
Series:JW
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Circuit:SPST
Switch Function:On-Off
Current Rating (Amps):10A (AC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:-
Actuator Type:Concave (Curved)
Color - Actuator/Cap:Red
Actuator Marking:O I
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:Dust Proof
Features:Epoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 24.00mm x 15.40mm
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C