M2T18TXW30
Manufacturer
NKK Switches
VIGOR # :
Description
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V
Catalog
Rocker Switches
DataSheet
M2T18TXW30 PDF
Type Description
Series:M2
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Circuit:SPDT
Switch Function:Mom-Off-Mom
Current Rating (Amps):6A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Actuator Arm, Cap Required
Color - Actuator/Cap:-
Actuator Marking:Varies by Cap
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:PC Pin
Ingress Protection:-
Features:Process Sealed
Panel Cutout Dimensions:-
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C