TRD13D10WLLR25
Manufacturer
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
VIGOR # :
Description
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V
Catalog
Rocker Switches
DataSheet
TRD13D10WLLR25 PDF
Type Description
Series:TRD
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Panel Mount, Threaded Body with Nut
Circuit:SPDT
Switch Function:On-On
Current Rating (Amps):3A (AC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:-
Actuator Type:Concave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/Cap:Black
Actuator Marking:No Marking
Illumination Type, Color:LED, Red/Green
Illumination Voltage (Nominal):2.8 VDC
Termination Style:Solder Lug
Ingress Protection:-
Features:-
Panel Cutout Dimensions:Circular - 11.90mm Dia
Operating Temperature:-20°C ~ 80°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RA11131121
RA11131121
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V
54-512
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V
G18KP
G18KP
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V
SiT3372AI-2E9-30NB25.000000Y
SiT3372AI-2E9-30NB25.000000Y
XTAL OSC VCXO 25.0000MHZ LVDS
TRD13D10WLLR25
TRD13D10WLLR25
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V