RB145C1100
Manufacturer
E-Switch
VIGOR # :
Description
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V
Catalog
Rocker Switches
DataSheet
RB145C1100 PDF
Type Description
Series:RB1, LAMB
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Circuit:SPDT
Switch Function:On-Off-On
Current Rating (Amps):15A (AC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:-
Actuator Type:Concave (Curved)
Color - Actuator/Cap:Black
Actuator Marking:No Marking
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection:-
Features:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 30.00mm x 11.00mm
Operating Temperature:-20°C ~ 65°C