PRBSD1-16F-BB0EW
Manufacturer
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
VIGOR # :
Description
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V
Catalog
Rocker Switches
DataSheet
PRBSD1-16F-BB0EW PDF
Type Description
Series:PRB
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Circuit:SPDT
Switch Function:On-On
Current Rating (Amps):16A (AC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:-
Actuator Type:Concave (Curved)
Color - Actuator/Cap:Black
Actuator Marking:I II
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection:-
Features:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 27.60mm x 13.80mm
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C