A12542MNCQ
Manufacturer
C&K
VIGOR # :
Description
SWITCH ROTARY 8POS 2.5A 125V
Catalog
Rotary Switches
DataSheet
A12542MNCQ PDF
Type Description
Series:A
Package:Tray
Part Status:Active
Number of Positions:8
Index Stops:Fixed
Number of Decks:1
Number of Poles per Deck:1
Circuit per Deck:SP8T
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):2.5A (AC), 350mA (DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:125 V
Actuator Type:Round (6mm Dia)
Actuator Length:42.00mm
Angle of Throw:45°
Contact Material:Silver (Ag)
Contact Finish:Silver
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Termination Style:PC Pin
Features:-
Depth Behind Panel:14.48mm