71AD30-02-1-AJS
Manufacturer
Grayhill, Inc.
VIGOR # :
Description
SWITCH ROTARY 2-12POS 250MA 115V
Catalog
Rotary Switches
DataSheet
71AD30-02-1-AJS PDF
Type Description
Series:71
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:2 ~ 12
Index Stops:Adjustable
Number of Decks:2
Number of Poles per Deck:1
Circuit per Deck:SP12T
Contact Timing:Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:115 V
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:9.53mm
Angle of Throw:30°
Contact Material:Silver Alloy
Contact Finish:-
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Solder Lug
Features:-
Depth Behind Panel:24.87mm