W22S2-HW-10
Description
22MM SS 2 POS WH ISRT 1 NO
Catalog
Selector Switches
DataSheet
W22S2-HW-10 PDF
Part Status:Active
Type:Standard
Circuit:SPST-NO
Number of Positions:2
Switch Function:Off-On
Current Rating (Amps):10A (AC), 2.5A (DC)
Voltage Rating - AC:72 V
Voltage Rating - DC:28 V
Illumination:Non-Illuminated
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Screw Terminal
Panel Cutout Dimensions:Circular - 22.50mm Dia
Ingress Protection:IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 55°C