V-10G6-1C24-K
Manufacturer
Omron Electronics Components
VIGOR # :
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 250V
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
V-10G6-1C24-K PDF
Type Description
Series:V
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:SPDT
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):10A (AC), 100mA (DC)
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:125 V
Actuator Type:Lever, Roller
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection:IP40
Features:-
Operating Force:60gf
Release Force:6.118gf
Pretravel:0.157" (4.0mm)
Differential Travel:0.060" (1.5mm)
Overtravel:0.062" (1.6mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 80°C