11SM8850-H58
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
VIGOR # :
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 250V
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
11SM8850-H58 PDF
Type Description
Series:SM
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:SPDT
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Round (Pin Plunger)
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Quick Connect - 0.058" (Round)
Ingress Protection:-
Features:-
Operating Force:141gf
Release Force:28gf
Pretravel:0.020" (0.5mm)
Differential Travel:0.004" (0.1mm)
Overtravel:0.005" (0.13mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C