ZD30S20A02
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
VIGOR # :
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 125V
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
ZD30S20A02 PDF
Type Description
Series:ZD
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:SPDT
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:12 V
Actuator Type:Round (Pin Plunger)
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Ingress Protection:IP00
Features:Support Posts
Operating Force:130gf
Release Force:13gf
Pretravel:0.030" (0.8mm)
Differential Travel:0.012" (0.3mm)
Overtravel:0.030" (0.76mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 120°C