YA-2RV196-D63
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
VIGOR # :
Description
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 20A 125V
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
YA-2RV196-D63 PDF
Type Description
Series:YA
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:SPST-NO
Switch Function:Off-Mom
Current Rating (Amps):20A (AC), 500mA (DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:125 V
Actuator Type:Lever, Straight
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection:-
Features:-
Operating Force:85gf
Release Force:14gf
Pretravel:-
Differential Travel:0.075" (1.9mm)
Overtravel:0.090" (2.3mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C